Badanie EEG/QEEG

 

Czy wiesz, że…

…przepływ ładunków elektrycznych odgrywa kluczową rolę w pracy mózgu?

Niewielka część tego prądu „przebija” się przez warstwy chroniące mózg i łącząc się na skórze głowy daje w sumie elektryczne zero. Jednak umieszczając na głowie odpowiednie elektrody możemy owe prądy zmierzyć, a nawet zobaczyć kształt tworzonych przez nie fal. Takie badanie nazywamy EEG (elektroencefalografią).

 

 

Badanie EEG jest podstawową metodą
wykrywania obecności ogniska padaczkorodnego!

 

 

W badaniu EEG istotny jest nie tylko kształt fal, ale także ich częstotliwość. Analiza ilościowa EEG, uwzględniająca częstotliwość fal, nazywana jest QEEG.

Mapy QEEG pozwalają zlokalizować obszary nieprawidłowej czynności bioelektrycznej mózgu. Przyczyny ich powstania mogą być różne (obszar spóźnionej mielinizacji, uszkodzenie mózgu, ognisko padaczkorodne, itp.), ale skutek ten sam – gorsze funkcjonowanie dziecka lub osoby dorosłej.

 

Badanie QEEG pozwala wykryć przyczynę takich zaburzeń, jak:

  • Deficyty koncentracji,
  • Zaburzenia emocjonalne (w tym lęki, zachowania agresywne, itp.),
  • Zaburzenia ze spektrum autyzmu,
  • Zaburzenia rozwoju mowy,
  • Trudności w nauce (dysleksja, dyskalkulia, trudności z nauką czytania),
  • Depresja,
  • Zaburzenia snu,
  • I wiele innych.

Badanie EEG/QEEG stanowi istotną pomoc w rozpoznaniu przyczyn bólów głowy, moczenia nocnego, zaników pamięci, niektórych zaburzeń psychiatrycznych.

  

Po co badać czynność bioelektryczną mózgu?

Badanie EEG/QEEG przeprowadza się w celu wykrycia przyczyn zaburzeń i wybrania najwłaściwszej ścieżki terapeutycznej (tego typu badanie powinno także poprzedzać każdą serię terapii EEG-biofeedback). Wynik badania pozwala na wystawienie opinii specjalistycznych, m.in. dostosowujących wymogi  szkolne do potrzeb i możliwości ucznia.

 

 

W naszym Ośrodku badania EEG/QEEG wykonuje i interpretuje
dr Paweł Borkowski, autor Atlasu EEG i QEEG.

 

 

 

 

Jak się przygotować do badania?

Nie ma potrzeby specjalnego przygotowania się do badania EEG i QEEG. Należy zjeść normalny posiłek oraz przyjąć leki, jeśli takie są zalecone. Natomiast nie zaleca się mycia głowy w dniu badania przed badaniem (substancje zapachowe zawarte w szamponach często utrudniają kontakt elektrod ze skórą).

Czasami zachodzi konieczność wykonania badania w stanie senności lub we śnie. Wskazaniem do tego typu badania jest podejrzenie obecności pewnych typów padaczek. Wtedy zaleca się skrócić sen nocny, aby w trakcie badania senność wystąpiła. W większości przypadków nie ma potrzeby zaśnięcia podczas badania. Stan senności jest wystarczającą próbą prowokacyjną  wywołującą grafoelementy padaczkokształtne. Badanie we śnie jest także zalecane w przypadku dzieci bardzo małych i niewspółpracujących.

 

Czy mojemu dziecku uda się podłączyć elektrody do badania?

Jest to pytanie, które najczęściej nurtuje rodziców. Przede wszystkim nie należy się badania bać. Zapis będzie wykonywany w maksymalnie przyjaznej atmosferze. W naszym ośrodku przed badaniem często wyświetlamy dzieciom bajki, aby zminimalizować stres mogący wystąpić podczas podłączania elektrod. Można wziąć na badanie ulubioną bajkę dziecka. Znakiem naszych czasów są też smartfony, które wręczone przez rodziców często działają na ich dzieci niezwykle uspokajająco 🙂

 

Jakie są składniki badania EEG, a jakie EEG i QEEG?

Rodzaj usługi i składniki wyniku badań Profesjonalny opis badania EEG w standardzie elektroencefalograficznym Próbki zapisu EEG Mapy QEEG Interpretacja map QEEG i zalecenia terapeutyczne
Badanie EEG
Badanie EEG/QEEG

 Przykładowy opis badania EEG/QEEG znajduje się tutaj: Opis badania przykład (dane fikcyjne).

Kalendarz na najbliższy miesiąc, czyli gdzie i kiedy w najbliższym czasie można zrobić badanie?

W celu umówienia się na badania, proszę dzwonić pod następujące numery telefonów:

Bytom, Zespół Ogólnokształcących Szkół Społecznych, tel. 608-112-044
Częstochowa, Centrum Neurologopedyczne Grammatical, tel. 500-750-023
Częstochowa, Poradnia Agathum, tel. 787-484-983
Dąbrowa Górnicza, Stowarzyszenie Otwarte Serca, tel. 32 261-91-44
Łódź, Centrum Medyczne JuniorMed, tel. 604-644-444
Radomsko, Stowarzyszenie Koniczynka, tel. 44 787-10-26
Rawa Mazowiecka, Gabinet Biofeedback, tel. 883-32-07-40

 

Cennik

Cena badania jest uzależniona od jego rodzaju i ośrodka, w którym jest wykonywane. Najczęściej jest to: 150 zł za badanie EEG i od 200 do 220 zł za badanie EEG/QEEG (możliwość płatności kartą).

 

 

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

 

Autor: Paweł Borkowski

Powyższy tekst można kopiować i używać wedle swojego upodobania, przy czym byłoby mi miło, gdyby został podany autor artykułu lub chociaż strona internetowa, z której tekst pochodzi 🙂